יום ו', יט’ באייר תשע”ט
19:44 (23/04/19)
13:54 (03/04/19)
13:42 (03/04/19)
15:02 (10/03/19)
16:25 (03/02/19)
17:50 (28/01/19)
09:49 (24/01/19)
18:46 (15/11/18)
21:44 (16/10/18)
21:43 (16/10/18)
.
זמן קצר טרם היציאה לחופשת הפסח ערוגות הנוריות ולוע הארי החלו לפרוח במלוא הדרם.התלמידים יצאו לחזות בערוגות הפרחים המרהיבות - אותם הם גידלו וטיפחו. חג שמח!
קרא עוד...
בשבועות האחרונים עבדו התלמידים על הכנת הערוגות לזריעת הקיץ. התלמידים עישבו, עדרו, קלטרו וגירפו את ערוגות גן הירק כדי שיתאימו לנביטתם המיטבית של זרעי הקיץ. כדי לאפשר זריעה מיטבית הזמנו את הטרקטור כדי שיבוא לחרוש את האדמה וליצור מחדש ערוגות גבוהות לזריעה. בין הזרעים שנזרעו: זרעי אבטיח, מלון, חמנייה ועוד.
קרא עוד...
בשבועות האחרונים עסקו התלמידים בפינוי ערוגות גן הירק ובהכשרתם להטמנת תפוחי האדמה. והנה, השבוע הגיע ואיתו הבשורה - מתחילים בהטמנת תפוחי אדמה. התלמידים למדו על ההיסטוריה של תפוח האדמה באמצעות סיפור על "הרוקח הצרפתי פרמנטייה" וכן, למדו על צורת ההטמנה הנכונה ומשמעותה לתפוח האדמה והתפתחותו.
קרא עוד...
מחזור הגידול הראשון בחלק מערוגות גן הירק מגיע לסופו. בשבועות האחרונים עסוקים הילדים בקטיף היבול ובהכנת הקרקע למחזור גידול חדש והפעם - תפוחי אדמה!התלמידים מעשבים את הערוגות, מקלטרים את האדמה כדי להפוך אותה ולאוורר אותה, מעדרים מצידי הערוגה כדי להגביה אותה ומסיימים בגירוף ויישור הערוגה.
קרא עוד...
אט, אט כבר עברו להם חודשיים מתחילת השתילה בגן הירק והתלמידים זוכים מידי שבוע לחזות בצמיחתם והתפתחותם של השתילים אותם שתלו.בין הגידולים אותם אפשר למצוא בגן הירק ישנם: חסה ערבית, חסה מסולסלת, בצל ירוק, כרוב לבן, כרוב אדום, שומר, קולורבי וסלרי.
קרא עוד...
זה היום נטע ונשתול ונכה פה שורש. שירו שיר לשתיל מיהודה ועד הגליל! טע ושתל, שתל וטעם אני וגם אתה!" (מאת יצחק שנהר).
קרא עוד...
מלאו אסמינו בר וכדינו מים..." (פנחס לנדר). לכבוד חג השבועות נערך בחווה החקלאית שבוע "קציר חיטים". הייתה זו פעילות המשך ל"חריש וזרע" שחוו התלמידים בסתיו.התלמידים קיבלו סקירה של התהליך המורכב מגרגר החיטה ועד הלחם, במהלכה למדו על כלים חקלאיים מימי קדם ועד ימינו.הפעילות כללה: קציר חיטה בשדה, התנסות בניפוי, דייש וטחינה של חיטה עם עלי ומכתש. כל תלמידי החווה הכינו פיתות שנאפו על הסאג' בחווה בתוספת תיבול של שמן זית וזעתר. היה מקסים!
קרא עוד...
כל שנה בשבוע של ל''ג בעומר אנו לומדים על ריבוי תפוא.לפני כשלושה חודשים התלמידים טמנו תפ''א בגן הירק והשבוע התלמידים "חיפשו אחר המטמון" - מכל תפו''א קיבלנו בין 6 ל- 10 תפו''א יפים וטריים. התלמידים מיינו את התוצרת החקלאית: לארגזים לקניות, לבע"ח, לבישול ואפיה ותוצרת שאינה ראויה לקומפוסטר.תלמידי החווה קינחו באכילת תפוחי אדמה בתנור עם שמן זית ורוזמרין כחלק ממגמת "דרך שלומי" לתזונה נכונה לזכרו של שלומי כהן ז"ל.
קרא עוד...
גן הירק שלנו מתחיל את מחזור הגידול השלישי שלו והתלמידים החלו מעשבים, מקלטרים וגורפים את הערוגות כחלק מתהליך הכנתן למחזור השתילה החדש. בקרוב נתחיל בשתילת גידולי הקיץ!
קרא עוד...
בשבועות האחרונים זוכים תלמידי החווה ליהנות מפרי עמלם בגן הירק. השתילים אותם שתלו התלמידים בתחילת שנת הלימודים הגיעו לזמן קטיף. התלמידים זוכים ללמוד על הגידולים החקלאיים, לקטוף אותם ולטעום מהם.מה בקטיף? צנוניות, שעועית וחסה!קטיף מהנה!
קרא עוד...
טרם היציאה לחופשת הסוכות הילדים החלו במלאכת השתילה. שתילי חסה, שתילי כרוב ירוק, שתילי כרוב סגול, שתילי בצל ירוד ועוד החלו לפאר ולהדר את גן הירק שלנו.
קרא עוד...
בנובמבר האחרון הגיעו שתילי החסה הערבית והתלמידים החלו בעמל השתילה. כ- 4 ערוגות חסה נשתלו על ידי כלל תלמידי החווה. והנה, בימים אלו אנו נהנים מפירות העבודה הקשה - התלמידים זוכים לקנות מהתוצרת בעלות סמלית.
קרא עוד...
שנת הלימודים תשע''ז נפתחת בהכנות הקרקע לעבודה החקלאית של תלמידי החווה. הטרקטור והמחרשה מגיעים כדי ליצור ערוגות המתאימות לשתילה וזריעה.
קרא עוד...
גן הירק הוא מהענפים המרכזיים בחווה. כאן מגדלים ירקות בשטח פתוח, ובחלקות ניסוי. הילדים מעורבים בעבודה החל בשלב הזריעה והשתילה, גידול וטיפוח השתילים, עד לשלב השיא: הקטיף. אנו יכולים לחוות בדרך בלתי אמצעית את שלבי הגדילה של הצמחים. זוהי הזדמנות לטעום ירקות מגן הירק היישר לצלחת. ילדים רבים זוכים לטעום אצלנו לראשונה ירקות שלא טעמו קודם. במהלך חודש ספטמבר נשתלו בגן הירק שומר, קולורבי, חצילים, קישוא, כוסברה, ארטישוק, כרישה, פלפלים, כרוב אדום, כרוב לבן, שומר, בצל ירוק, כרפס (סלרי). בנוסף נזרעו צנוניות וגזר. כמו כן, הוטמנו תפוחי אדמה.
קרא עוד...
כללי
החידה השבועית
ענפי החווה
גן ירק
חממת חקר
חממת צמחי נוי
פינת חי
חקר
חממת תותים
גן בונסאי
חממת דגים
מנהרות תבלינים
בתי רשת
דרך שלומי
גינה מוזיקלית
70 שנה למדינה
תוכניות לימודים
תכנית זרעי הערכה
מתכוני החווה
קהילה
כותבים עלינו
בתי הספר שלנו
למידה בשעת חירום